Unit Multimetre Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Unit Multimetre Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazar: Murat Okunma Sayısı: 2786 Yayınlanma Tarihi 23 Jan 2018 Yorum: 0

 

            Multimetreler voltaj, elektrik akımı ve direnç ölçümü için kullanılan cihazlardır. Multimetre, kullanılan devrenin türüne bağlı olarak analog veya dijital türde olabilir. Bu taşınabilir cihazlar, hataları tespit etmek veya ölçümlerde yüksek düzeyde doğruluk sağlamak için çok yarar sağlamaktadır. Elektrik sektörü çalışanlarının, motorlar, cihazlar, devreler, güç kaynakları ve kablo sistemleri üzerindeki elektrik sorunlarını gidermek için tercih ettikleri araçlardan biridir.

 

 Multimetreler Kaç Çeşittir?

 

            Dijital, analog,el tipi ve masaüstü tipi olmak üzere 4 çeşidi vardır. Dijital multimetreler, genellikle elektronik mühendisleri için tasarlanmıştır; bu nedenle birçok multimetre, muhtemelen ihtiyacınız olmayan özellikleri içerebilir. Dijital multimetrenin en büyük avantajı, ölçülen değeri, doğruluğu, hem pozitif hem de negatif değerleri okuma yeteneğini doğrudan gösteren bir ekranı olmasıdır. Bu multimetre, LCD ekranda bilgi verir ve analog multimetrelerden daha pahalıya mal olmaktadır. Multimetre çeşitli ölçümler ve testler yapabilir ancak genel olarak; alternatif gerilim, doğrudan voltaj, alternatif akım, doğru akım, direnç, kapasite, iletkenlik, frekans (Hz) değerlerini ölçebilmektedir. Yeni dijital multimetreler çok küçük olan farklılıkları veya dalgalanmaları ölçebilecek noktaya getirilmiştir.

 

            Analog multimetre, ölçekte okumayı göstermek için hareketli bir bobin sayacı ve bir işaretçi kullanılarak oluşturulmuştur. Hareketli bobin sayacı, iki daimi mıknatıs arasına yerleştirilen bir tambura sarılan bobinden oluşur. Akım, bobin içinden geçerken bobinde mıknatıslarla reaksiyona giren bir manyetik alan oluşturulur ve oluşan kuvvet, ölçek üzerindeki işaretçiyi hareket ettirir ve değeri gösterir. Bir analog multimetrenin avantajları ise, ucuz olması, pil gerektirmemesidir. Ölçümü etkileyen iki ana faktör hassasiyet ve doğruluktur.

 

           Unit multimetreler geçici voltaja karşı korunmuştur. Gerilim, akım ve test diyotlarını ölçmek için kullanılan küçük bir taşınabilir aygıttır. Çoklu ölçer, istenen işlevi seçmek için birden fazla seçiciye sahiptir.

 

 Multimetre Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

            Multimetre satın alınacak ise, öncelikle değerlendirilmesi gereken bir takım parametreler ve özellikler vardır. Bir dijital multimetrenin performansını tanımlamak için kullanılan birçok nitelik vardır. Bunlar arasında yapılabilen ölçümler, aralıklar, ekrandaki basamak sayısı ve ayrıca boyut vb. dahil olmak üzere mekanik ayrıntılar bulunur.Uni-t Dijital multimetre spesifikasyonları hakkında bilgi edinin. Multimetre doğruluğuna mutlaka dikkat edin. Dijital multimetrenin en önemli özelliklerinden biri de doğru ölçüm yapmasıdır.

 

            Dijital multimetreler çok kullanılan ve çok faydalı test ekipmanlarıdır. Bu cihazlar, akım, voltaj ve direnç gibi niceliklerin ölçümlerinin çok hızlı ve kolay yapılmasını sağlar. Buna ek olarak, birçok multimetre, diğer parametreleri de ölçebilir, bu da cihazları daha da kullanışlı hale getirir. Firmamızda bulunan Unit ürünleri kalite açısından diğerlerine göre açık ara öndedir. Firmamız, günden güne artan müşteri sayısı ile başarılarına devam etmektedir. Multimetre almak için online mağazamız olan uni-t.com.tr sitemizden bize ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, multimetreler, tüm elektronik cihazlar ve diğer ürünler hakkında yine web sitemizden bilgi alabilirsiniz.

 

Yorumlar
Yorum Yap