Infrared Termometreler hangi amaçla kullanılır?

Infrared Termometreler hangi amaçla kullanılır?

Yazar: Murat Okunma Sayısı: 3635 Yayınlanma Tarihi 23 Jan 2018 Yorum: 0

Infrared termometreler, temassız yüzey sıcaklığı okuması yapmak için elektromanyetik radyasyon kullanan sıcaklık algılama cihazlarıdır. Bu termometreler birçok endüstri ve sanayi ortamında yaygın olarak kullanılır. Hızlı bir şekilde yüzey sıcaklığının ölçülmesi gerektiğinde veya geleneksel sıcaklık sensörlerinin kullanılamadığı uygulamalarda özellikle yararlıdır. Termometreler temaslı ve temassız olarak sınıflandırılabilir. Temaslı termometreler fiyat bakımından daha ucuzdur ve doğru sonuçlar verir. Bu nedenle, sıcaklık ölçümünde en yaygın termometre türü haline gelmiştir. Ancak temaslı termometrelerde sınırlamalar vardır.
 
            Genellikle sıcaklığı ölçmek için çok fazla zaman alırlar. Yetersiz alan, mesafe, hareket eden hedefler veya çevresel koşullar, araca temas etme yeteneklerini de kısıtlayabilir. Bu gibi durumlar infrared termometrelerin mükemmel olduğu alanlardır.
 
 IR Termometreler hangi amaçla kullanılır?
 
            Unit markasına ait infrared termometreler çok yönlüdür ve teknisyenlerin alet kutusunda olan vazgeçilmez araçlardır. İstenilen her yerde işe yaramaktadır. Infrared termometreler; sıcak yüzeyler için mekanik ekipman kontrolü, elektrik panelleri, devre kesiciler ve prizleri inceleme, kalibrasyon ve kontrol amacıyla ısıtıcı veya fırın sıcaklığını kontrol etme, sıcak noktaları tespit etme, elektrik devre kartı imalatında teşhis uygulaması, yangın söndürme ortamlarındaki sıcak noktaları kontrol etme, araştırma ve geliştirme veya kalite kontrol durumları için materyalleri izleme, malzeme taslaklarını belirlemek veya izolasyonun yapılıp yapılmadığını belirlemek için binalar ya da evlerdeki inceleme sırasında sıcak yüzeyleri belirleme, otomatik bakımın bir parçası olarak sıcaklıkları kontrol etme gibi alanlarda kullanılmaktadır.
 
            Infrared radyasyon, elektromanyetik enerjinin birçok formlarından biridir ve görünenden daha uzun bir enerji dalgası boyundan oluşur. Infrared radyasyon da odaklanabilir, yansır veya emilebilir. Mutlak sıfırın üstündeki tüm maddeler, moleküllerin doğal titreşimleri nedeniyle sürekli olarak kızılötesi enerji yayar. Bu titreşim ve buna tekabül eden kızılötesi enerji maddenin sıcaklığı ile orantılıdır yani daha sıcak olan madde, daha fazla titreşim ve daha fazla kızılötesi enerji yayar.
 
            Infrared termometreler, bir cisimden çıkan kızılötesi enerjiyi termopil adı verilen bir dedektöre odaklamak için bir mercek kullanır. Dedektör, bu enerjiyi, ortam sıcaklığını tespit ettikten sonra, sıcaklık birimlerinde gösterilen bir elektrik sinyaline dönüştürür. Filtreleme kızılötesi enerjiyi daha doğru ve net okuma için güçlendirir ve dengeler.
 
 Temassız Termometrelerin Özellikleri Nelerdir?
 
            Çoğu cihazda olduğu gibi bu termometreler de kişinin bütçesine ve ihtiyaçlarına uygun özelliklere sahip çeşitli stillerde bulunur. En yaygın özellikleri şunlardır: Elde taşınabilen infrared termometreler hızlı, doğru ölçüm yapmakta ve kullanımı basittir. Uzaktan ölçüm için idealdir. Temassız özellik, sıcaklık ölçümlerinin test edilen ürüne dokunmadan yapılmasını sağlar. Bu, yalnızca işçinin güvenliği için değil, aynı zamanda olası ürün kontaminasyonunu da sınırlar. Bir infrared termometrenin tepki süresi (gösterimi algılama) genellikle yaklaşık yarım saniyedir. Maksimum ölçüm mesafesi iç optiklerin kalitesi ve atmosferik koşullarla belirlenir. Yalnızca bir nesnenin yüzey sıcaklığını ölçebilir. Maksimum ölçüm aralığı ve doğruluğu atmosferik koşullardan etkilenebilir. Son olarak, infrared termometre satın almak istiyorsanız, bakacağınız tek adres uni-t.com.tr olmalıdır.
 
 

Yorumlar
Yorum Yap