Pensampermetre Modellerini Hangi Aşamada Kullanmalıyız

Pensampermetre Modellerini Hangi Aşamada Kullanmalıyız

Yazar: Murat Okunma Sayısı: 3118 Yayınlanma Tarihi 03 Feb 2018 Yorum: 0

            Elektronik sistemlerde elektrik akımını ölçmek ve elektrik devresinin gücünü tespit etmek için kullanılan elektrik-elektronik cihazlardan birisi de pens ampermetreler olarak karşımıza çıkmaktadır. Pens ampermetreler piyasada yaygın olarak dijital satışa sunulmaktadır. Fakat bunun yanında analog tipleri de bulunmaktadır. Her iki haliyle de esas fonksiyonlarını yerine getirme özelliği gösteren söz konusu ürünler taşımış oldukları bütün bu özellikleri dolayısıyla diğer cihazlardan oldukça ayrı bir özellik taşımaktadır.

 

            Bu anlamıyla düşünüldüğü zaman pens ampermetre ölçülerinin tamamen nitelik açısından elektriksel akım değerlerini sayısal değerlere dönüştürme özelliklerinin bulunduğunu belirtmek son derece mümkün olmaktadır. Bu anlamıyla değerlendirildiği zaman pensampermetre fonksiyonlarının da birer birer ele alınmasında fayda vardır.

 

 Analog Tip

 

            Pens ampermetrelerden birisinin analog tip olduğu belirtilmişti. Bu başlık altında ise söz konusu elektrik akım ölçülerin fonksiyonları hakkında değerlendirmelere yer vererek temel görevleri ele alınmalıdır. Böylelikle taşımış olduğu tüm özellikleri bütün yönleriyle birer birer değerlendirilecek ve de bu şekliyle analog tipin öne çıkan tüm hususları daha net bir şekilde anlaşılır bir hal alacaktır. Temel anlamda bu analog tipin taşımış olduğu başlıca fonksiyonları şu şekilde belirtmek mümkündür:

 

 - Analog tiplerinde akım ölçerin trafo sistemi aynı birimde bulunmaktadır. Bu ölçme cihazından bağımsız olarak ayrı bir şebekede yer almamaktadır.

 

 - Elektrik akımını ölçmede demir madeninden tasarlanmış olan transformatör iletkenlik özelliğiyle temel işlevi ortaya koymaya devam etmektedir.

 

 - Ölçüm işlemi başlar başlamaz demir maddeli kaldıracı açılarak ölçen kişinin hesaplama yapabilmesine imkan tanımaktadır.

 

 Dijital Tip

 

            Teknolojinin gelişmesiyle birlikte unit gibi akım ölçer cihazlarda karşımıza çıkan gelişmeler elbette sözü edilen cihazda da kendisini göstermektedir. Dijital tip cihazın sahip olduğu tüm özellikler onu analog tipten daha gelişmiş noktalara taşımaktadır. Temel anlamlarıyla şu özellikleri bulunmaktadır:

 

 - LCD ekran göstergeli olduklarından dolayı akımın sayısal verilerin çok rahat bir şekilde takip edilmesini sağlamaktadır.

 

 - Faz değerlerinin, güç değerlerinin rahat ve kolay bir şekilde ölçülmesini de sağlamaktadır.

 

 - Genellikle alternatif akım tipi ölçümlenmekte ancak bunun yanı sıra düz akımlarda çok kolay bir şekilde hesaplanabilmektedir.

 

 - Dijital tipleri uni-t.com.tr küçük değerleri ve büyük değerleri ölçmektedir. Bu anlamıyla sadece 5 volt değeri ölçtüğü kadar tam 500 volt değeri de ölçtüğü saptanmıştır. Tüm bu yönleri ile o elektronik teknolojisinin geldiği son noktayı göstermesi bakımından önemli bir akım ölçerdir.

 

            Bütün bu özellikleri dışında hem ufak boyutta üretilmiş olması hem de tamamen işlevsel olması gibi yönleriyle dikkat çeken bu akım ölçer ortada duran tüm temel özellikleriyle sıra dışı bir elektrik-elektronik cihazlardan birisini meydana getirmektedir. Bu bakımdan düşünülünce tamamen fonksiyonel ve tamamen ortada duran yönleri bakımından ideal özellikleri hep bir arada vurgulamaktadır. Tüm bu yönleri de onun dikkat çeken temel özellikleridir. Taşıdığı bütün bu temel özellikleriyle o elektronik akım ölçümlerinin en ideal ürünlerindendir.

Yorumlar
Yorum Yap