Meger Cihazıyla Toprak İletkenlik Değer Kontrolü

Meger Cihazıyla Toprak İletkenlik Değer Kontrolü

Yazar: Murat Okunma Sayısı: 6564 Yayınlanma Tarihi 05 Feb 2018 Yorum: 0

Toprak Megeri İle Alakalı Başlıklar

 

            Toprak iletken midir, iletkense iletkenliğini nereden alır? İletkenlik değeri nasıl hesaplanır? Tüm bu sorulara makalenin sonunda muhakkak cevap verilmiştir. Bu nedenle makalenin içeriği yukarıda cevaplanmayı bekleyen sorulardan oluşmaktadır.

 

            Bu soruları yanıtlamadan önce toprağın yapısına yer vermek gerekir. Toprak, yurdumuzda farklı coğrafi olaylar sonucunda içerisinde kil barındırıp barındırmadığına göre sınıflandırılır. Yine bu topraklar, yerli topraklar ya da yerli olmayan topraklar olarak genellikle iki gruba ayrılmaktadır. Genellikle yağışlı zamanlarda akarsuların bol yağışın etkisiyle önüne alıp sürükledikleri materyallere alüvyon adı verilir. Zaten bu alanlar toprağın humusça zengin olduğu, mineral bakımından zengin olduğu yerlerdir. Elbette endüstriyel anlamda da bu zenginlik geçerliliğini korumaktadır.

 

 Toprak İletken Midir? İletkenliğini Nereden Alır?

 

            Toprak iletkendir. Toprağın iletken olmasını sağlayan özelliği yaşayan canlılarda potansiyel olarak var olan ve günümüzde bioenerji olarak adlandırılan canlılarla temas kurmasından kaynaklanmaktadır. Katı atık maddeleri (pil, elektriksel cihazlar vs.) yine toprağın iletken olmasını sağlamaktadır. Toprağı iletken kılan unit doğal etmen ise yıldırım, şimşek ve benzeri tabiat olaylarıdır.

 

 Toprağın İletkenlik Değeri Nasıl Hesaplanır?

 

            Toprağın iletken olduğu ve bu iletkenliğinin nereden kaynaklandığının üzerinde durulmasının ardından toprak megeri adlı bir ölçüm cihazından bahsetmek gerekecektir. Çünkü söz konusu bu cihazın sağlamaya devam ettiği temel unsurlarıyla topraklama direnci, toprağın iletkenlik değerinin tamamen sayısal verilerle doğru bir şekilde hesaplanması söz konusu olmaktadır. Bu cihaz sağlamaya devam ettiği temel özellikleri bakımından son derece dikkat gerektiren unsurlarıyla karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamıyla düşünüldüğü zaman toprağın iletkenlik değeri açısından bu topraklama direncini ölçen cihazın sıkça kullanıldığını belirtmek gerekecektir.

 

            Toprak megeri, toprağın elektrik akımına kavuşması durumunda kişilerin ölçüm yapabilmesini sağlayan bir küçük boyuttaki cihazdır. Cihaz genel olarak dijital tipinde satışa sunulmaktadır. Ölçüm yapılması için elbette teknik bilgilere gereksinim vardır. Bu anlamda herkesin rahatlıkla ölçüm yapabileceği cihaz değildir. Teknik anlamda kullanışlılık için özel olarak tasarlanmıştır. Toprağın içerisindeki homojen karışımına göre farklı şekillerde ölçümler yapabilmektedir. Söz konusu bu ölçümler arasında gelmesi nedeniyle cihazın farklı değerleri verdiğini belirtmek gerekmektedir.

 

            Alüvyal toprak tipleri genellikle humus bakımından ve mineral bakımından zengin toprak tabakaları olduğundan genellikle elektrik akımları da son derece yüksek olarak ölçülmektedir. Fakat humusun azaldığı, yağışın az olduğu kurak iklim bölgelerinde toprağın elektriği geçirme seviyesi de bir hayli düşmektedir. Ancak şunun kesinlikle bilinmesi gerekir ki istisnasız her toprak parçası iletkenlik özelliğini göstermektedir. Ancak bunların elektronik ürünleri çalıştırıp çalıştırmadığı elbette toprak bilimcilerin alanına giren konular arasında gelmektedir. Bütün bu yönleri dikkate alınarak topraklamada, toprak elektrik değerlerini ölçme noktasında dikkat çeken cihazın son derece kaliteli cihazlardan birisi olduğu bilinmektedir. Böylelikle tamamen farklı unsurları taşıyan bir cihaz olarak sıklıkla uni-t.com.tr kullanım alanları gösterdikleri tespit edilmektedir. Bu da onların kullanım alanlarının bir hayli yaygın olmasını sağlamaktadır.


Uni-T

Yorumlar
Yorum Yap